Magyarországon olyan sport szakemberek, ideértve a jógaoktatókat is, akik mozgásrendszer területén mind a prevenció mind a rehabilitáció ismereteivel rendelkezik jelenleg még ritka. Azonban nem csak a nemzetközi trendek, hanem a tapasztalatok is egy felé mutatnak, mégpedig, hogy óriási szükség van arra, hogy mind az egészségügyi intézményekben, mind sportklubokban, edzőtermekben, és jógaoktatók esetében ugyan úgy, ilyen ismeretekkel rendelkező magasan kvalifikált szakember álljon a páciensek/vendégek rendelkezésére.
(A jóga, mint ismert nem sport, azonban a testgyakorlatainak gyakorlása során egy szakavatott szem, nagyon sokat tehet azért, hogy a gyakorlás prevencióvá is váljon egyben. Különösen azért, mert általános tendencia, hogy a mozgásszervi problémával rendelkező vendégek, problémáik orvoslására nagyon nagy százalékban az edzőtermek mellett a jóga stúdiók felé is elindulnak.)
A sportrehabilitáció nem csak kifejezetten élsportolókra vonatkozó terápiás út. Alanya közé tartozik az inaktív ülőmunkát végző és azt sporttal kompenzálni kívánó ember, illetve minden hobbi sportoló mozgásszervi rehabilitációja is.
Ugyanis, mind a sportsérülések, mind az inaktív ülő munkát végzők, vagy a tartósan egy testhelyzetben dolgozók esetében, a betegségek, sportsérülések nagyon nagy százalékában, nem kívül álló okok játszanak szerepet, hanem életmód eredetű problémák. A helytelent sportterhelések, az eszkalálódott mozgásszegény életvitel, a tartósan egy testhelyzetben történő munka végzés, a stressz (pl. az állandósult, meg nem oldott munkahelyi, magánéleti, stb problémák), a nem megfelelő táplálkozás, hibás testtartások és mozgásminták.
Mind a mozgásszervi problémával küzdő ember, mind a sportolók, hobbi sportolók rehabilitációja a bizonyítékokon alapuló medicina (EBM) eredményeire, valamint a tapasztalatokon alapuló bizonyítékokra (best practices) épülő összetett folyamat. Mindez magában foglalja a komplex mozgásszervi állapotfelmérést, sportolók esetében a sportolói állapotfelmérést, hétköznapi és sport ártalmak és sérülések megelőzését, a hatékony prevenciós és rehabilitációs program megtervezését és levezetését.
A sportrehabilitációs tréner szerepkörének leírása:
„A sportrehabilitációs tréner szerepe az, hogy – szükség szerint együttműködve a kezelőorvossal vagy gyógytornásszal – a prevenció és rehabilitáció folyamatát megtervezze, végig kísérje és irányítsa, azaz visszavezesse a sportolót vagy a hétköznapi embert a mindennapi életbe és/vagy az edzésfolyamatba.” (Feövenyessy Krisztina)
Az elsődleges cél tehát nem az erő fejlesztés vagy a gyorsaság javítását jelenti, hanem a felkészítést. Mégpedig arra, hogy a vendég, a páciens, a sportoló képessé váljon megbirkózni mindazon testi és lelki kihívássokkal, amelyekkel a mindennapi életben vagy a sportéletben kell szembe néznie.
A sportrehabilitációs trénering célcsoportja igen széleskörű. Számomra e terület a hobbi sportolót és a hétköznapi embert – elnézést a kifejezésért! – , (Tehát mindenki, aki úgy érzi szeretné elejét venni egy mozgásszervi probléma megelőzésének vagy kiújulásának) jelenti. Így e területekről vagyok fogadóképes!
Palotai Tünde
Alternatív mozgásterapeuta